02
ژانویه

روکش ام دی اف ( MDF ) و انواع آن

روکش ام دی اف ( MDF ) و انواع آن:
در مطلب “ ام دی اف چیست ” گفته شد که وقتی مخلوط چسب و ذرات سلولوزی چوب تحت فشار پرس می شوند ، mdf خام تولید می گردد . برای استفاده از این محصول نیاز به این است که زیبایی و نقش و نگار به پالت های خام اضافه گردد . از معروفترین روکش ها و متداولترین آنها می توان به روکش هایی چون ملامینه ، هایگلاس ، روکش hpl ، روکش ممبران و سایر روکش ها اشاره کرد.

روکش ام دی اف
روکش ملامینه : این روکش توسط فرایندی که در آن کاغذ نقش دار توسط چسب با فشار و حرارت بر روی تخته چسبانده می شود . شرکت های زیادی اعم از ایرانی و خارجی این روکش را تولید می کنند و هر شرکت کاغذ یک نوع کاغذ رو برای این کار استفاده می کند . از معروف ترین شرکت های ایرانی می توان به ایزوفام ، آسیا ، نقطه ، آرتا اشاره کرد .
نمونه شرکت آریا:

ام دی اف ملامینه

روکش ممبران: ممبران را می توان نسل جدیدی از ورقها و روکشهای کلاسیک دانست که با استقبال خوبی رو برو شده است در واقع استفاده از این روکشها طی فرایندی که اشاره می کنیم ، انجام می گیرد . برای استفاده از این روکشها ابتدا دربها و نماهای سفارش که به صورت خام هستند ، حکاکی صورت میگیرد و سپس این روکش ها در طرح ها مختلف روی درب ها و نماها پرس می شود . تفاوت این روکش در این است که لبه های این دربها و نماها گرد شدهو روکش لبه های بریده شده ی قطعه را نیز دربر میگیرد و دیگر نیازی به استفاده از نوار pvc در لبه های خام قطعه بریده شده نیست . این روکش در مقابل رطوبت هوا مقاومتر هستند و آسیب کمتری میبینند.
نمونه روکش ممبران:

روکش ممبران

روکش هایگلاس: روکشهای براقی هستند که توسط شرکت های خارجی و ایرانی تولید می شوند و بیشتر استقبال مشتریان از تولید کننده های معتبر خارجی می باشد . ابعاد ورق های ام دی اف هایگلاس ۱۲۲*۲۸۲ می باشد و در این نوع ورقها روکش براق در یک سمت ورق خورده و در سمت دیگراز روکشهاییمانند ملامینه یا pvc استفاده می شود. در سمتی که لایه براق وجود دارد یک لایه محافظتی از سلفون کشیده شده تا از آسیب های احتمالی جلو گیری کند . از معروف ترین و با کیفیت ترین شرکت های خارجی هایگلاس که ساخت کشور ترکیه می باشند می توان به شرکت های: AGT , AiSiK , Yeldiz اشاره کرد
نمونه روکش هایگلاس:

روکش هایگلاس